פטוזיס ילדים (מולד)

פטוסיז בקרב ילדים (Congenital Ptosis) הינה לרוב בעיה מולדת אשר נגרמת כתוצאה מליקוי בהתפתחות השרירים שמרימים את העפעף, או העצבים שמפעילים אותם. תופעה זו יכולה לקרות בעין אחת בלבד, או בשתיהן. על מנת לפצות על הפגיעה בשדה הראיה המופחת, מתפתחת אצל ילדים עם סממני פטוזיס משמעותיים נטייה להטות את ראשם אחורה (head tilt), או להרים את הגבות בכדי לגרום למפתח עין גדול יותר.

הפתרון לבעיה הינו כירורגי – ניתוח עפעפיים, שמטרתו הרמת העפעף הצנוח על ידי קיצור הלבטור או מתלה (Sling), להקניית תוצאה פונקציונאלית וקוסמטית.

בקרב תינוקות, בצניחה אשר מסתירה את ציר הראיה קיימת סכנה משמעותית להתפתחות עין עצלה ולכן הטיפול חייב להיות מיידי. חשוב ביותר שהילד הסובל מצניחת עפעף ייבדק על ידי רופא עיניים מומחה לאוקולופלסטיקה בשיתוף רופא המומחה לעיניים ילדים, על מנת לאבחן את הגורם ורמת הדחיפות לניתוח, כמו גם את טיב ראייתו של הילד. 

שבוע עבר מאז הניתוח ללא כאבים והחלמה מהירה מעל המצופה. רוצה להודות לך מעומק ליבי על הטיפול המסור, הנתינה ותשומת הלב לפרטים הקטנים

לפני ואחרי:
הרמת גבות

מידע על פטוזיס ילדים מולד

סוג טיפול

תיקון מנח וגובה העפעף על ידי קיצור הלבטור, או מתלה (Frontalis Sling)

משך הניתוח

עד שעה וחצי

הרדמה

כללית

מהלך הניתוח והתאוששות

לצורך הרמת העפעף לגובה ומנח תקין, מבוצעת הפרדה של הרקמות, זיהוי והפרדה של שריר הלבטור/מולר, קיצורו ותפירתו מחדש לטרסוס (השלד של העפעף). כאשר מקור הפטוזיס מולד עם שריר שאינו תקין, ישנן גישות ניתוח נוספות כגון יצירת מתלה בין הגבה לעפעף העליון (Frontalis Suspension).

תקופת החלמה

המטופל משתחרר הביתה כעבור כמה שעות ולמשך יומיים נדרש להשאיר ראש מורם ולהניח קומפרסים קרים מידי שעה. עד הסרת התפרים כשבוע וחצי לאחר הניתוח יש להמשיך עם מריחת המשחה על בסיס יומי, ללא פעילות גופנית ושפשוף אזור העיניים.

**חשוב לציין שעבור כל מטופל/ת אופן ביצוע הניתוח מותאם אישית ועשוי להיות שונה מהמידע שמוצג כאן למעלה.

במרפאה במכבים תקבלו יחס אישי ומקצועי על ידי הצוות המקצועי של ד"ר ליאת אטס-פוקס, עבור מגוון טיפולים כירורגיים ואסתטיים באזור העיניים והפנים.

אנחנו כאן לתת מענה